Nem igazán tudod, hogy milyen stílus állna a legközelebb hozzád? Ez esetben az eklektika vagyis az eklektikus stílus szerintünk tetszeni fog Neked! Az eklektikus lakberendezési stílus jellemzői révén olyan lakberendezést valóstíhatsz meg, amibe minden belefér. Úgy választhatsz, hogy tulajdonképpen nem kell választanod és ez a szabadság felemelő miközben rendezgeted, szépítgeted az otthonod.
Mi az az eklektikus stílus és mi pontosan a jelentése?
Az eklektikus szó a görög eklektikosz szóból ered, melynek jelentése a legjobb választása. Leginkább a 19. század építészetében és szobrászatában találkozhatunk vele. Az önkifejezés megtestesítője ez a stílus, amely a szabályok figyelmen kívül hagyásával adja meg az alkotói szabadságot. A cél, a valaha volt stílusok legszebb, legegyedibb, legstílusosabb elemeinek kiválasztása és összehangolása.
A magyar eklektikus építészet egyik legjelentősebb és legmonumentálisabb alkotása az Országház épülete. Steindl Imre tervei alapján megvalósult csodálatos barokk alaprajzú, de részleteiben neogótikus épület méltán vívta ki az építészetben az eklektikus stílus elismerését. De nem csak az épületek viselhetik magukon ennek a stílusnak a jegyeit, hanem bátran alkalmazhatjuk beltéren is. Most nézzük, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe vennünk, ha minden stílusból a számunkra a legmegnyerőbb elemeket szeretnénk vegyíteni az otthonunkban!
Az eklektikus lakberendezés
Az eklektikus lakberendezési stílus legfőbb jellemzője, hogy nincs semmilyen különösebb jellemzője. És itt és most akár be is fejezhetnénk a róla szóló írást. De persze nem tesszük. Ha hivatalosan akarjuk megfogalmazni, mit takar az eklektikus jelentése, akkor ez nem más, mint az egyéb stílusirányzatok különböző stílusjegyeinek vegyítése. A titok és a csoda azonban az összeállításban rejlik. Úgyhogy senki ne gondolja, hogy alkalmas lesz hozzá mindenféle színű ágytakaró, különböző formájú váza, változatos anyagú és stílusú egyéb dekoráció, és akkor rögtön ráaggathatjuk otthonunkra az igencsak különlegesen hangzó eklektikus jelzőt. Ez esetben hívjuk csak simán káosznak. Az eklektikához ugyanis ennél jóval több mindenre lesz szükség. Az eklektikus ember sem egyelnő a szétszórtsággal, sokkal inkább jelenti a fókuszált, tudatosan választó embert.
De mi kell ahhoz, hogy eklektikus lakberendezési stílus szerint rendezhesd be az otthonod?
Tudnod kell, hogy a titok mindig a részletekben rejlik. Az összevisszaság azonban nem eredményez igazán elegáns megjelenésű lakást. Így ha elhatároztad magad, akkor vedd elő a szépérzéked és ösztönösen rá hallgatva válogasd össze mindenből a számodra a legjobbat, legszebbet, de úgy, hogy harmonizáljanak az egyes darabok egymással. Semmit sem kell a stílusa miatt elvetned. Nézz körül a természetes hatású darabok mellett a klasszikus stílusjegyeket viselő textíliák, például függönyök körében is! Ha jól hangolod össze egymással őket, akkor egy skandináv bútor mellett jól fognak mutatni a falon a mandala festmények is.
Nincs recept arra, hogy milyen módon lehet a sok különbözőből egy igazán egyedi, elegáns és otthonos összképet varázsolni. Ebben a stílusban ugyanis mindenki a maga útját járja. A stílus adta nagy szabadság azonban veszélyeket is rejteget. Nagyon fontos, hogy soha ne térj le a harmónia útjáról. Valami közösnek kell lennie mindenben. Válassz egy színt, formát, anyagot, esetleg fő stílust, ami több helyen visszaköszön. Például, ha kedveled a bársonyt, akkor igyekezz minden helyiségben alkalmazni, akár bársony sötétítő függöny formájában. Azért van néhány konkrét támpont is, amit követhetsz. Lássuk most, hogy mik is ezek!
Az eklektikus stílus kialakításának szabályai
- Két vagy három stílust válassz ki, és ezeket vegyítsd.
- Az anyaghasználat során nincsenek szabályok. Bármit vegyíthetsz bármivel, de azért mindig a jóízlés szabjon határt az ötleteknek. A legfontosabb, hogy harmonikusan illeszkedjen be minden az összképbe.
- A háttér legyen általában mindig világosabb a bútoroknál.
- Keress egyedi tárgyakat, mind a lakás dekorációk, mind a bútorok tekintetében. Az eklektikus bútorok mély nyomot hagynak az emberben.
- Fontos, hogy az esztétikum egyszerre jelenjen meg a praktikummal és a funkcionalitással.
- Fontos a szimmetria megőrzése is. Így sokkal nagyobb figyelmet tudsz szentelni még a legapróbb részleteknek is, például egy falióra kiválasztásának is!
- Fontos, hogy a bútorok és egyéb tárgyak mérete illeszkedjen egymáshoz.
- A lakástextilek segítenek egyedivé tenni ezt a stílust is. A keleti és a geometrikus alakzatok kedveltek ebben a stílusban, de akár az állatmintás párnák, és egyéb textilek is megjelenhetnek benne, ahogyan az egyszínű, minta nélküli lakástextil is simán belefér.
Miért válaszd ezt a stílust?
Mert sok minden elfér benne, így nem kell letenned a voksod egyetlen irányvonal mellett. Azonban nagyon oda kell figyelned arra, hogy valóban stílusos legyen. A komplexet egyesítheted az egyszerűvel, a modernt a régivel, és közben nem kell lemondanod a személyes tárgyaidról, vagy éppen egy kiránduláson begyűjtött szép kőről sem. Ettől lesz igazán izgalmas és egyedi a végeredmény! Ráadásul tökéletesen ki tudod általa fejezni egyéniségedet, hangulatodat, személyes tárgyaid bevonásával megteremthetsz valami egészen egyedit és újat. Kimondottan időtálló stílus, hiszen változatos stílusjegyei miatt egészen biztosan nem fog kimenni a divatból.
Reméljük, te is kedvet kaptál, hogy kipróbáld ezt a stílust az otthonodban és a webáruházunkban körülnézve mindent megtalálsz hozzá. Amennyiben kérdésed merült fel a termékeinkkel kapcsolatban, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken. Minden lakberendezési kérdésre szívesen válaszolunk!
Ha további inspirációkat gyűjtenél, esetleg háztartási tanácsokat olvasnál, akkor böngész tovább lakberendezési blogunkon: