A Vintage lakberendezési stílus maga a romantika, amely soha nem megy ki a divatból. Azt mondják, a stílus maga az ember. A stílusba pedig nagyon sok minden beletartozik. A viselkedésünk, a kinézetünk, és az otthonunk megjelenése is. A trendek változnak, de ha valaki megtalálja azt az irányzatot, amely igazán ő maga, akkor válhat a háza, lakása igazi otthonná.
Mit jelent a Vintage stílus?
A vintage stílus igazán közkedvelt lett mostanában. Maga a szó angol eredetű, és a jelentése szüret. A borászatokban használták a régi lejáratú, nemes borok jelölésére. Manapság minden vintage, ami klasszikus, nosztalgikus hangulatot idéz. Jellemzi ezt a stílust, hogy nagyon részletgazdag, és igazán igényesen kidolgozott.
Visszafogott színei az egész otthonunkat egységessé tudják varázsolni, azonban mégsem unalmassá. A Vintage stílus leggyakrabban használt színei a púder, a fehér és a fekete, a leggyakrabban használt anyagok pedig a 20-as évekbe repítenek vissza bennünket, hiszen a selyem, a csipke, a szatén, meg a bársony és a tüll, mind-mind ennek a korszaknak voltak a leggyakrabban használt anyagfajtái. Márpedig ezekről sok mindent el lehet mondani, de hogy hétköznapiak lennének, azt biztosan nem. Ezek az anyagok garantálják, hogy minden egyes belőlük készített darab védjegye lesz az örök elegancia. Segítségükkel a múlt értékeit tudjuk a jelenbe varázsolni, és ez a mondat lehetne a vintage stílus zászlajára tűzve, ha lenne neki olyan. Fontos, mert mindent ez határoz meg benne. Segítségével megtapasztalhatjuk, hogy a régi az nem jelent egyet a kopottal, és a régen használt bútorokat, tárgyainkat is érdemes leporolni, hogy visszanyerve régi fényüket, otthonunk különleges darabjaivá válva adjanak annak igazán varázslatos hangulatot. A Vintage stílus házilag is kialakítható otthonodban, csak körül kell nézned a padláson. Vagy látogass el egy antikvitásokat kínáló piacra vagy régiség boltba, ahol válogathatsz a Vintage stílusú portékák között.
A vintage lakberendezési stílus egyik technikája a decoupage. Ez egy olyan szalvétatechnika, mellyel varázslatos Vintage stílusú kiegészítőket tudunk alkotni. Segítségével a legegyszerűbb fehér doboz, váza vagy kaspó is csodálatos vintage remekművé válhat.
A másik technika, amit a vintage kapcsán nem csupán megemlíteni, de elsajátítani is hasznos, a scrapbook. Ez nem más, mint életünk története egy saját kezünk által készített, Vintage stílusú könyvbe írva, fényképekkel, virágokkal és egyéb kiegészítőkkel díszítve.
A rusztikus Vintage stílus
A rusztikus lakberendezés és a Vintage bútorok, színek remekül megférnek együtt. Ha ezt a két stílust kevered, akkor egy nagyon meleg, barátságos enteriőrt hozhatsz létre. Egy rusztikus kőfal vagy fa gerendák ugyanis lehetővé teszik, hogy a Vintage még jobban érvényesüljön. A fehér és pasztell színű textíliák, bútorok vagy csillárok például nagyon jól mutatnak egy gerendás mennyezet alatt.
A vintage stílus romantikus darabjai azonban nem minden esetben kell, hogy régiek legyenek. Sőt, inkább a legtöbb új, de a formatervezése és a hozzá felhasznált természetes anyagok miatt első ránézésre jóval idősebbnek tűnik valódi életkoránál. Maga a vintage igazi provencei hangulatot idéz fel bennünk, ahol a levendula, rózsa, és mezei virágok kapnak főszerepet.
A vintage korszak eredete az 1800-as évekre vezethető vissza, Viktória királynő uralkodásának időszakára és a Viktoriánus korra. A bútorok nagy része ekkor kárpitozott volt, és gyakran díszítették népies mintákkal is őket. A porcelánoknak is nagy szerepe volt az otthonokban,
Egy másik nézet szerint viszont a vintage stílust az 1900-1914-as évekhez kötik, egy másik uralkodóhoz, VII. Edward-hoz, aki Viktória királynő fia volt. A korszakot Edwardian korszakként, vagy más néven Belle Epoque-ként, azaz Szép Korszakként is szokták emlegetni.
Ha már van egy bizonyos lakberendezési stílusa otthonunknak, de szeretnénk belevinni vintage elemeket, nyugodtan megtehetjük. A stílus pont attól ilyen tökéletes, hogy mind a modern, mind az antik stílusjegyekkel kombinálható. Egy vintage stílusú bútor, karosszék, egy csodás vintage lámpa, egy gyertyatartó, vagy egy fényképtartó, mind becsempészi otthonunkba a romantikával kéz a kézben járó eleganciát. Ne félj hát használni, hiszen ezek a tárgyak nem csupán hasznos kiegészítői lehetnek otthonodnak, de szemet gyönyörködtető darabjai is egyben.
Ha további inspirációkat gyűjtenél, esetleg háztartási tanácsokat olvasnál, akkor böngész tovább lakberendezési blogunkon: