Egy fűszerspirál készítése és beültetése házilag is nagyon szépen kivitelezhető, csak egy jó terv kell hozzá. Az egyszerű kerti ötletek közé tartozik és nagyon hasznos is, hiszen ki ne szeretne folyamatosan frissen szedett fűszereket használni a konyhában. Egy kerti party alkalmával pedig biztosan lenyűgözi majd a vendégeket is, mert nagyon látványos díszítő elem is egyben és nem kell lehajolni sem a fűszerekért. A kertszépítés fillérekből megoldható ezzel az ötlettel, ha van kedved egy kis munkát beletenni. Mutatjuk is, hogy hogyan készítsd el!
Fűszerspirál építése házilag
Amikor a csináld magad kreatív ötletek a kertbe vagy a kertszépítés, filléres kerti ötletek Pinterest kategóriában nézelődsz inspiráció után kutatva, biztosan szembe fog jönni a fűszerspirál építése. Valóban nem kell sok dolog hozzá: csak egy napos terület, aztán egy szabad nap, amikor van időd elkészíteni, és az alábbi hozzávalók:
- bontott tégla, vagy nagyobb méretű kövek
- jó minőségű termőföld
- kulé kavics, faágak, gallyak
- évelő fűszernövények, több fajta
A fűszerspirál elkészíthető faágakból és gallyakból is fonással, de az egy kicsit összetettebb feladat, így mi most a téglából kirakható változatnál maradunk. Maradék bontott tégla vagy térkő nagyon sok kertes háznál van. Ezeket általában csak pakolgatjuk, és nem igazán tudunk mit kezdeni vele. Most itt a lehetőség, hogy fehasználd őket.
Először is jelöld ki a fűszerspirál helyét a kertben. Minél naposabb részt választasz annál jobb, mert a fűszernövények többsége napimádó és alig várják, hogy kiszabaduljanak a beltéri virágállványok fogságából. Ráadásul a tűző napon kevés növény bírja, viszont a rozmaring, oregánó és társaik imádni fogják. A spirál alapterülete legalább 2m x 2m legyen, de lehet nagyobb is. Gyomtalanítsd az alapot vagy tegyél le egy karton papírt. A karton idővel le fog bomlani, de közben elfojtja maga alatt a gyomokat, így meg lehet spórolni egy fáradtságos ásást, kapálást.
Középről kifelé haladva érdemes a spirál vonalát kijelölni például homokkal vagy apró kavicsokkal. Az alapvonalat addig igazgatjuk, amíg arányos nem lesz. Az ültetési sáv kifelé haladva kissé szélesedhet is, és végül a spirál érjen össze kört formázva. Ha elégedett vagy az alaprajzzal, akkor az első sort ki is rakhatod téglából és még igazíthatsz rajta, hogy tökéletes legyen a forma.
Az újabb tégla sorokat a belső végponttól kifelé haladva kezd el rakni, de ne rakd végig, hanem mindig körülbelül 2-3 téglát hagyj el a végén. Így lesz lépcsőzetes. Nem fontos, hogy szabályosan emelkedjen a magasság, ahol szeretnél egy nagyobb ugrást, ott igazítsd úgy a sorokat.
Amikor elkészült a fűszerspirál kialakítása, akkor következhet a feltöltés. Alsó drén rétegnek szórj kulé kavicsot a spirál aljára, ezen keresztül fog elfojni a felesleges csapadék. Erre a kavics rétegre kerülhetnek a tavaszi metszésből maradt faágak, gallyak, levelek vagy bármilyen kerti nyesedék, például levágott fű. Fontos, hogy ez a réteg tömör legyen mielőtt földdel teljesen feltöltöd a fűszerspirált. Ha megvagy a tömörítéssel is, akkor a többi részt töltsd fel termőfölddel, amibe a növények fognak kerülni.
A fűszerspirál növényei
A konyhai fűszernövények a kertben nevelhetők a legjobban, és ahogy írtuk a többségük napimádó, így a fűszerspirál növényei is ezekből a javarészt mediterrán növényekből fognak kikerülni. A gyógynövények, fűszernövények fajtái közül elsősorban évelőket választunk a spirálba. Természetesen egy-egy helyet kihagyhatsz például a kedvelt bazsalikomnak, ami itthon egynyáriként nevelhető, vagyis minden évben újra kell ültetni vagy vetni.
A fűszerspirál növényei között klasszikusan ültethető rozmaring, oregánó, tárkony, fodros petrezselyem, metélőhagyma, metélő fokhagyma, citromfű, kakukkfű, borsikafű, mentafélék, levendula és zsálya. Ezek a fűszernövények cserépben is tarthatók, de szabadföldben sokkal jobban fogják érezni magukat. A citromfű és a menta gyorsan terjed is, így egyes részeket érdemes keresztben téglával el is választani, hogy ne uralják le egy idő után az egész fűszerspirált.
Az évelő fűszernövények jól is száríthatók. Májusban érdemes nagyobb adagot leszüretelni róluk és száraz, de árnyékos helyen hagyni megszáradni a szabad levegőn vagy akár a konyhában felakasztva. A fűszernövények szárítása révén zamatos, saját fűszermixed is készülhet, és hangulatos dekoráció is lesz, amíg szárad. Amikor pedig vendégek érkeznek hozzád, akkor friss, illatos kis csokrokat is köthetsz belőlük asztaldísznek, ami igazán különleges váza dekoráció!
Fűszernövények ültetése
A növényeket érdemes a beültetés előtt csoportokra osztani a magasságuk és a fényigényük szerint. Minden magas fűszernővény lehetőleg az alsó szinteken kapjon helyet, mint például a rozmaring és a levendula. Ezekkel érdemes tehát kezdeni a fűszerspirál beültetését a legalsó szinten. A megfelelő elrendezés azért hasznos, mert így tényleg nem kell majd hajolgatni, amikor szedni szeretnél belőlük. A középső részekre kerülhetnek a közepesen magas fűszerek mint a borsikafű, metélőhagyma, tárkony, citromfű és a menta. A felső szintre pedig valamilyen alacsonyabb, mediterrán fűszernövény kerül, például a zsálya. Egy kis színt is vihetsz a spirálba, ha sarkantyúkát is vetsz a fűszerek közé vagy kas virágot. A sarkantyúkának ehető a virága, és nagyon jól néz ki a tálak díszítéseként is, bármivel is várod a vendégeket. Az Echinacea vagy magyarul a kasvirág pedig nem csak szép, hanem gyógynövény is, így jogosan kaphat helyet az évelő fűszernövények között.
Reméljük, hogy kedvet kaptál, és megvalósítod ezt a csináld magad ötletet! Amennyiben kérdésed merült fel a termékeinkkel kapcsolatban, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken!