A virágos ablakok szemetgyönyörködtetők! Ha jártál már Ausztriában, Svájcban, akkor tudod, hogy ott egészen más szinten művelik a balkonkertészkedést mint itthon. Mentségünkre legyen mondva az élő növények gondozása sokszor komolyabb kihívást jelent főként, ha déli tájolású ablakunk van az erősebb napsugárzás miatt. Ennek ellenére tavasszal és nyáron szinte mindenki szívesen válogat a kertészetek polcain csodás növények után kutatva. Azonban, ha nem vagyunk járatosak a kertészkedésben, akkor érdemes egy kicsit előre tudakozódni a témában, hogy az ablakunkban valóban sokáig virítsanak az új virágaink.
Ha te is szeretnéd színesíteni a balkonodat vagy ablakaidat virágokkal, akkor jó helyen jársz. Ez az útmutatónk arról fog szólni, hogyan ültesd be a balkonládákat virágokkal különböző tájolású ablakokba. A cikkben részletesen bemutatjuk, milyen növények illenek a déli, északi, keleti és nyugati irányú ablakokba, hogy a növényeid optimális körülmények között fejlődhessenek. Illetve alternatív megoldást is mutatunk élethű művirágok segítségével, ha a rendszeres növényápolásra nincs lehetőséged.
Erkély, balkon vagy ablak?
Az erkély, balkon és az ablak mérete már önmagában sok mindent befolyásol. Itt ugyanis az első kérdés rögtön az, hogy milyen méretű balkonládát tudsz majd kihelyezni biztonságosan. Ennél a pontnál rontják el a legtöbben. A balkonvirágok akkor fogják jól érezni magukat, ha minél nagyobb balkonládába vannak ültetve. Ugyanis így tudnak gyökérzetet növeszteni és minél több földje van, annál lassabban szárad ki, illetve kevésbé melegszik fel a nyári napsütésben. A kis cserepekben a föld pár óra alatt csontszárazzá válhat és akár egyetlen nap alatt is tönkremehetnek a déli tájolású ablakban a drágán vásárolt virágaink. Tehát nagy balkonláda és nagy cserép választása az ideális. Fontos, hogy a láda alján legyenek lyukak, ahol a felesleges víz távozni tud, mert a pangó vizet nem szeretik a növények. A ládákhoz éppen ezért megfelelő méretű alátétet is vásároljunk!
Ablakokba inkább alacsony növésű virágokat válassz, hogy ne vegyék el a kilátást, míg az erkélyre nyugodtan választhatsz magas virágzót is. Például egy déli tájolású balkonra leandert és egy kisebb pálmát is bátran kihelyezhetsz. Keleti és északi erkélyre pedig hortenziát, azalea-t és rhododendront választhatsz a nagyobb termetű cserjék közül.
Íme a bevásárló lista, hogy semmi se maradjon ki:
- nagyméretű balkonládák megfelelő alátéttel
- általános virágföld, ha nincs jó minőségű kerti virágföld otthon
- virágzásindító tápoldat
- öntözőkanna
- balkonládába alkalmas növény
A virágok kiválasztása és ültetése
Mielőtt kiválasztod a virágokat, fontos figyelembe venni az ablak vagy a balkon tájolását és azokhoz tartozó fényviszonyokat. A növények számára elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű napfény és árnyék. Nézzük meg most részletesen, mely növények a legalkalmasabbak a különböző tájolású ablakokba! Nekünk szerencsére mind a 4 égtáj felé néz ablakunk, így az évek alatt bőven szereztünk tapasztalatot arról, melyik virág melyik ablakban érzi jól magát.
Déli tájolású ablakok
A déli tájolású ablakok sok napfényt kapnak egész nap. Ez a legmelegebb és legfényesebb hely a lakásban, tehát olyan növényeket válasszunk, amelyek szeretik a napos és meleg környezetet és akár a nyári tűző napot is elviselik. A nagy klasszikusokat nem hagyhatjuk ki a felsorolásból, de van arra is ötletünk, hogy mit válassz, ha ki szeretnél lépni a piros muskátli, petúnia, bársonyvirág háromszögből.
Muskátli, petúnia és büdöske, a klasszikusok
A balkonládák sokkal szebben mutatnak, ha legalább háromféle virágot ültetsz bele. Ezzel színesebbé tudod tenni az összeállítást. Ha a nagy klasszikusokat választod, de összeülteted őket, már sokkal izgalmasabb lesz a kompozíciód mint a szomszédé!
Ültesd az első sorba a csüngő petúniát vagy sarkantyúka virágot, egy sorral hátrébb a petúniák közé tégy egy-egy bársonyvirágot vagy népies nevén büdöskét és végül hátra álló muskátlit ültess. A színeket válaszd ki kedved szerint! Ezek a növények szeretik a sok napfényt és könnyen gondozhatók, de ügyelj a rendszeres öntözésre és tápoldatozásra. Így biztosan hálásak lesznek és virágözönnel kápráztatnak el.
Évelő balkon növények: levendula és kristályvirág
Ha mediterrán stílusú ablakra vágysz, akkor ez lesz a te választásod! A levendula és a kristályvirág szintén a szárazságtűrő balkon növények közé sorolhatók. A kristályvirággal először tengerparton találkoztunk, ahol csodás szőnyegként terült el az élénk színű virágaival. Választhatod például pink, sárga vagy fehér színben, ahogy tetszik, mert mindegyik nagyon jól mutat a levendulával.
Levendulából is létezik fehér, nemcsak az ismertebb lila színű. A levendulát virágzás után vágd vissza, így másodvirágzásra bírhatod és a méretét is kordában tarthatod. A kristályvirág pedig folyamatosan, egész nyáron virítani fog az ablakodban. Tulajdonképpen minden mediterrán növény szárazságtűrő, szóval nyugodtan szemezgess belőlük! Ha nem tudsz kristályvirágot beszerezni, akkor lecserélheted magyar megfelelőjére. A porcsinrózsa vagy ismertebb nevén a kukacvirág igaz egynyári balkonvirág, de hasonlóan szép a virágzása és szintén nagyon sok színben elérhető.
Sziklakert a párkányon
A tűző napot legjobban a sziklakerti virágok szeretik. Igaz, ha ezeket választod, akkor ne számíts dús lombozatú növényekre. A kövirózsa, kőtörőfű, szirti ternye, kövi varjúháj és a pázsitszegfű apró virágai nagyon kedvesek, azonban nem magasak. Mi szívesen ültetünk melléjük néhány szappanfű tövet is, ami sokszor rézsűkön látható, ahol hatalmas virágszőnyeget tud alkotni. A szappanfüvet mindig a külső oldalra ültetjük, hogy lefelé tudjon lógni, futni. Kisebb déli ablakokba, ahol nem fér el nagy balkonláda, ott ez a sziklakertes összeállítás általában jó választás.
Élethű cserepes művirágok az ablakban
Élethű művirágok is lehetnek az erkély díszei! Ma már nagyon sokféle élethű műnövény közül választhatunk és van olyan erkély, ahol bizony olyan magasra emelkedik nyáron a nappali hőmérséklet, hogy egyszerűen nincs túl sok választásunk. Azonban a kültéri műnövény választék is olyan széles, hogy szinte bármilyen összeállítást tudunk készíteni belőlük az erkélyünkre, ablakunkba. Kapható futó művirág akár cserépben is, de te is elhelyezheted őket bármilyen tetszőleges kaspóban. Nézz körül otthon! Biztosan prosodik a polcon néhány üres kaspó. Használd fel őket bátran! Nem csak padlóvázába való dekoráció a selyemvirág. Az ideális vagyis természetesnek ható kültéri művirág olyan növényfajta, ami élő növényként is megélne az adott helyen. Például a mű orchidea inkább beltérre jobb választás, míg mű rózsát, nyári violát, csillagfürtöt, margarétát, futókat és még sok féle évelő művirág fajtát bátran választhatunk cserépbe vagy balkonládába.
Ha művirágot szeretnél telepíteni a balkonládákba, akkor virágföld helyett töltsd fel tűzőhabbal. A tűzőhab kertészetekben, barkácsboltokban kapható, amit általában a virágkötők használnak például asztaldíszek készítésére. Ez egy kemény szivacsszerű anyag, amit késsel formára szabhatunk. Ezzel töltjük ki szorosan a balkonládát és egyszerűen csak beleszújuk a kiválasztott művirágokat. Bármikor át is variálhatod az összeállítást kedved szerint, így nem válik unalmassá sem.
Árnyékos balkonra való virágok
Az északi tájolású ablakok kevésbé kapnak közvetlen napfényt, ezért olyan növényeket válasszunk, amelyek jól érzik magukat a kevésbé fényes környezetben is. Ezek a növények általában jobban tűrik az árnyékot és a hűvösebb hőmérsékletet.
Gólyaorr bőrlevél és kis szívvirág
Árnyékos északi tájolású erkélyre inkább levéldíszek alkalmasak mint az árnyékliliomok, páfrányok, de ha virágokat is szeretnénk látni, akkor jó választás a több színben is elérhető gólyaorr, a rózsaszín virágú bőrlevél, esetleg törpe szívvirág. A levéldísznövény válogatást is szépen fel lehet dobni néhány élethű művirág választással. Például az árnyékliliomok vagy más néven hosták közé tegyünk pár szál fehér színű selyem kálát vagy kék színű mű hortenzia virágot. Itt a kevesebb több irányelv fog igaznak bizonyulni, vagyis ne vigyük túlzásba! Elég lesz egy balkonládába az élő levéldíszek közé két vagy három szál selyemvirág. Az északi ablakba mindenképpen válasszunk zöld futókat is. Ez lehet például élő borostyán vagy mű borostyán is.
Az árnyékos balkonon mi kivétel nélkül mindig virágmintás asztalterítőt használunk, ami nagyon szépen érvényesül a levéldísznövények között. A kisebb erkélyeken egy virágmintás asztali futó is képes feldobni a hangulatot.
Díszcsalán a keleti és nyugati tájolású balkonra
A keleti tájolású ablakok reggeltől délig kapnak napfényt, míg a nyugati ablakok déltől estig és általában kevésbé forróak, mint a déli tájolású ablakok. Válassz olyan növényeket, amelyek szeretik a fényt, de jól bírják a reggeli és esti hűvösebb időszakot is. Ezek a virágok az ablakokat kedvelik leginkább beltéren a lakásban. Nagyon szeretnek itt lenni például a fokföldi ibolyák, az orchideák, de a viaszvirágok is hálásak egy ilyen helyért. Az ablakon kívül viszont nagyobb hőingadozással kell megküzdeniük a kihelyezett virágoknak, de szerencsére például ezt tavasszal az árvácska, kárpáti harangvirág, tűzeső, tarka virágcsalán és még a terpedt lángvirág is jól viseli.
A szegfű egy másik szép virág, amely jól érzi magát a keleti tájolású ablakokban nyáron. Ősszel pedig ültessünk őszirózsát és krizantémot, ha váltani szeretnénk. Ezek a virágok többnyire élénk színekben pompáznak, illatosak is lehetnek és hosszasan virágoznak. A szegfűk kimondottan könnyen gondozhatók, és szeretik a reggeli napfényt.
Hogyan gondozzuk a balkon virágokat?
A balkonon is a virágok gondozása magába foglalja rendszeres öntözést, tápanyag utánpótlást és megfelelő napfény biztosítását mint a kertben. Ügyelj arra, hogy az élő növények rendszeresen megkapják a szükséges tápanyagokat és a megfelelő mennyiségű vizet. Ha szeretnéd mentesíteni magad a napi locsolás feladata alól, akkor a közeli kertészeti áruház eladóinál érdeklődj erkélyre tervezett öntözőrendszerek után. Egyszeri és nagyobb beruházás, de utána nem kell aggódnod a kimaradt öntözések miatt és a virágaid is meghálálják majd a gondoskodást. Az élethű művirágok választásával pedig teljesen mentesülsz az ápolási feladatok alól és csak a saját, egyedi összeállítást kell elvégezned olyan kreatív módon, ahogy csak a kedved tartja!
További hasznos tanácsokat olvashatsz blog oldalunkon: