Az otthonunk berendezésekor nem csak a stílus, de a kényelem és a funkcionalitás is döntő szerepet játszik és ez a nappaliban különösen igaz. Ebben az összefüggésben fontos szempont a megfelelő távolság, magasság és a könnyű közlekedés biztosítása az egyes bútorok között. Ezeket a hasznos lakberendezési szabályokat gyűjtöttük most össze cikkünkben, hogy a bútorválasztás és a nappali berendezése könnyebbé váljon. Így a nappalid nem csak szép lesz, de jól használható is, és imádni fogod!
Megfelelő távolság és könnyű közlekedés
Gyakran használjuk a nappalit multifunkcionálisan. Például a konyha helyett itt helyezzük el az étkezőasztalt, illetve ha nincs külön dolgozószobánk, akkor itt rendezzük be a home office sarkot is. Szerencsére ezekre nagyon sok példát találhatunk, amikor a nappali berendezés ötletek között keresgélünk. Az ülőgarnitúra és az étkezőasztal két olyan bútor, amelyeknek harmonikusan kell együttműködniük a térben és nem csak dekoráció vagy design szempontból. Az asztalterítő és a párnahuzatok kiválasztásán túl elsődleges szempont, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre mindkettőnek. Az ülőgarnitúra mellett fontos, hogy elegendő tér maradjon az étkezőasztalnak is, valamint a hozzá tartozó székeknek. Így kényelmesen elférhetünk az asztalnál étkezéskor és a vendégekkel való beszélgetés közben. A két funkcionális sziget között alakítsunk ki közlekedőket, és ne toljuk rá szorosan az egyiket a másikra. Amennyire lehet szeparáljuk el a két funkciót egymástól.
A tárolás fontossága és a kis nappali berendezése
Az otthonunk rendezettsége és tisztasága alapvető fontosságú. Ahhoz, hogy ezeket az elveket betartsuk, szükség van megfelelő tárolóhelyekre. Az étkezőasztal környékén is érdemes gondoskodni tárolási lehetőségekről, hogy végül rendezett és harmonikus összképet kapjunk.
Az ülőgarnitúra közelében elhelyezett nyitott polc remek lehetőséget biztosít arra, hogy a kedvenc könyveinket, dísztárgyainkat könnyen megtekinthessük és tárolhassuk. Ezek a tárolóeszközök nem csak praktikusak, de dekoratív elemként is szolgálhatnak, amelyek tovább fokozzák az otthonunk hangulatát. Például a nappalik hasznos és szép díszítő elemeit a vázák és a gyertyatartók, amiket az ünnepi terítésnél biztosan használni is fogunk. Az étkezőasztal mellett elhelyezett kómód a tálalást is segítheti és mivel közel helyeztük el, akkor a vendégvárás utolsó perceit is megkönnyíti, hiszen nem kell a lakás másik végébe sietnünk például a még hiányzó tányérokért.
A kanapé megválasztása a tökéletes méretben
A kanapé kiválasztásakor érdemes figyelmet fordítani az optimális méretre, hogy megfelelően illeszkedjen otthonunk térbeli adottságaihoz és ne keltsünk zsúfolt hatást. Ahhoz, hogy a kanapé kényelmesen elférjen a helyiségben, figyelembe kell vennünk a mögötte lévő fal méretét is. Alapszabályként érdemes betartani, hogy a kanapé rövidebb hosszúságú mint a mögötte álló fal kétharmada.
Milyen hosszú kanapéra lesz szükségetek? Ezt könnyen kiszámolhatjátok a család tagjaira levetítve. Mi általában egy főnek 60 cm ülőhelyet számolunk. Ez egy négy fős család esetében minimum 240 centiméter hosszú kanapét jelent. Természetesen, ha gyakran láttok vendégül nagyobb társaságot, akkor érdemes plusz ülőhelyekkel is kalkulálni és nagyobb kanapét választani.
Több kisebb asztal a nagyobb kanapé előtt
A dohányzóasztal kiválasztása a nappali berendezésének fontos része. Egy nagyobb kanapé mellett azonban egyetlen dohányzóasztal sokszor nem nyújt elegendő megoldást. Ebben az esetben érdemes inkább két kisebb dohányzóasztalt helyezni az ülőgarnitúra elé. Ez több előnyt is nyújt. Először is, könnyebb elhelyezni őket a kanapé két végén, így minden ülőhelyről könnyen elérhetők. Másodszor, a kisebb asztalok esztétikailag is harmonikusabb megjelenést kölcsönöznek a térnek.
Modern nappali berendezés esetén választhatunk trükkösebb megoldást is. Az egymásba csúsztatható asztalok például remek alternatívát jelenthetnek a nagyobb kanapékhoz. Ezek a praktikus asztalok eltérő magasságúak, így velük rugalmasan alkalmazkodhatunk az aktuális igényekhez. Vagyis bármikor könnyedén átalakíthatjuk a terepet: szükség esetén szétnyithatók vagy összecsukhatók. Így a kanapé mellett mindig rendelkezésre állnak a szükséges pakoló és kínáló felületek. A dohányzóasztalt ne hagyjuk üresen, akkor sem, amikor éppen nem használjuk. Egy szép kínáló tál és egy kisebb váza üresen vagy élethű művirág díszítéssel színt fog vinni a nappaliba.
A dohányzóasztal magassága és a kanapé távolsága
Az optimális magasság meghatározása is szerepet játszik a kényelem és a praktikum szempontjából. A dohányzóasztal optimális magassága általában 40 cm körül mozog. Amikor a dohányzóasztal magasságát meghatározzuk, figyelembe kell vennünk a kanapé elhelyezkedését és a távolságot is. A dohányzóasztal kb. 30-40 cm távolságra helyezzük el a kanapétól. Ez azért fontos, hogy könnyedén le tudjunk ülni, de ugyanakkor elég közel álljon ahhoz, hogy ülőhelyeztben csupán karnyújtásnyira legyen tőlünk és kényelmesen rá tudjunk tenni valamit.
A megfelelő magasságú dohányzóasztal lehetővé teszi, hogy kényelmesen üljünk a kanapén. Amikor leülünk, a karunkkal természetes módon el kell tudjuk érni az asztalt. Ezért fontos tehát a dohányzóasztal megfelelő magassága. Ha túl alacsony, akkor előre kell hajolnunk vagy a térdünket fel kell húznunk, hogy elérjük. Ez így elméletben leírva apróságnak tűnhet, de ha nap mint nap többször is meg kell ismételnünk a kényelmetlen mozdulatsort, akkor az hamar zavaróvá válik. A párnahuzatok kiválasztása után érdemes tehát a erre is szánni egy kis időt.
A lábtartó, az ülőgarnitúra és a dohányzóasztal kapcsolata
Amikor kiválasztjuk a lábtartót, akkor egy ökölszabály van: a magassága legyen alacsonyabb a kanapénál. Ellenkező esetben kényelmetlen lehet, amikor megpróbáljuk feltenni rá a lábunkat. Ezért érdemes olyan lábtartó puffot választanunk, amely kicsit alacsonyabb az ülőmagasságnál. A kényelem érdekében javasolt kárpitozott, puha anyaggal borított modellt választani. Ez biztosítja a lábak számára a kényelmes felületet és pihentető érzést nyújt, amikor lazítunk otthonunkban.
Nappali berendezés és a közlekedők megtervezése
A kényelmes közlekedés a bútorok között legalább 50-60 cm járófelületet igényel. Ez azért fontos, mert ha szűkös a hely, akkor könnyen akadályozhatja a mozgásunkat és akár baleseteket is szenvedhetünk. Ha tágasabb a járófelület, akkor könnyedén elhaladhatunk a bútorok mellett, és ez érvényes minden helyiségre, legyen szó nappaliról, hálószobáról vagy akár a konyháról, de még a gyerekszoba esetén is.
Nappali berendezés ötletek: a bútorok távolsága
A nappali az otthonunk központi helye, ahol találkozunk a családdal, barátokkal, és ahol kikapcsolódunk. Az élvezetes beszélgetésekhez nem csak a kényelmes ülőpárnák szükségesek, hanem fontos olyan elrendezést és távolságot is biztosítani, amely megfelelő hangkörnyezetet teremt. Ha a székek, fotelek túl messze vannak egymástól, akkor a beszélgetés megnehezülhet. A hangok elenyészőbbé válnak, és nehézséget okozhat egymás megértése. Ha például egy kanapén ülünk, míg a másik személy a szoba másik végében ül, akkor folyamatosan erőlködnünk kell ahhoz, hogy halljuk és megértsük egymást. Ez nem csak fárasztó lehet, de a beszélgetés minőségét is rontja.
Ugyanakkor túl közel ülni egymáshoz sem ideális. Amikor túl szorosan helyezkedünk el egymáshoz képest, feszélyezetté válhatunk. Ez a szűk térérzet miatt bekövetkező kellemetlenség lehet. Az emberi testnek szüksége van a térre és a légzés szabadságára, és ha nincs megfelelő távolság, akkor zavaróvá válhat a tartózkodás a nappaliban.
Az optimális távolság kialakítása és az ülőhelyek elrendezése
A bútorokat helyezzük el kör alakban. A kör alakú vagy ellipszis alakú ülőhelyek segítenek a közvetlen szemkontaktus kialakításában és könnyebbé teszik a beszélgetést. A kanapék, fotelek és székek elhelyezése történjen úgy, hogy mindenki könnyedén láthassa és hallhassa egymást.
A megfelelő távolság kialakításához vegyük figyelembe a nappali méretét és az ott elhelyezett bútorokat. Általában egy 2-3 méteres átmérőjű kör mentén érdemes elhelyezni az ülőhelyeket. Így a hangok tisztán és könnyedén érthetően jutnak el a résztvevőkhöz.
Az akusztika szintén fontos szerepet játszik a beszélgetések minőségében. Ügyeljünk arra, hogy a nappali ne legyen túl zajos. Puha anyagok, például szőnyegek, függönyök és párnák csillapíthatják a hangokat, és javíthatják a hangminőséget. Ha szükséges például nagy alapterületű nappali esetében, használjunk hangszigetelő anyagokat, például akusztikai paneleket a falakon. Ez különösen fontos lehet, ha multifunkcionális nappalink van. Egybenyitva az étkezővel vagy home office sarokkal, esetleg egy lépcsőfeljáróval az emeletre biztosan gondolnunk kell rá, hogy a nappalink megőrizze a meghittségét és nyugalmas menedék maradjon.
A könyvespolcok optimális polcmélysége
A könyvek és albumok ízléses tárolásához megfelelő polcokkal kell rendelkezni, hogy biztosítsuk a megfelelő helyet és védelmet a kiadványoknak. A polcok mérete vagyis mélysége lesz a kulcs ebben.
A normál méretű könyvek általában körülbelül 30 cm mély polcokat igényelnek. Ez a mélység elegendő helyet biztosít a könyvek kényelmes elhelyezéséhez és könnyű hozzáférésükhöz. A 30 cm mély polcokon a könyvek szépen illeszkednek, anélkül, hogy túlságosan kilógnának vagy meghajolnának. Ha albumokat is szeretnénk tárolni, akkor már mélyebb polcokra lesz szükségünk. Az albumok általában nagyobbak és vastagabbak a normál könyveknél, ezért legalább 40 cm mély polcokat ajánlott használni. Ezzel a mérettel garantálhatjuk az albumok stabil elhelyezését és megakadályozhatjuk, hogy meghajoljanak vagy megsérüljenek. A zsebkönyvek viszont kisebbek és vékonyabbak, általában csak 11 cm szélesek. Ezeket a keskenyebb polcokra is könnyedén elhelyezhetjük, ezzel kihasználjuk a rendelkezésre álló teret.
Ha nagyobb könyv- és album gyűjteménnyel rendelkezünk, akkor célszerű több polcot vagy akár egy nagyobb polcrendszert kialakítani. Így a kiadványok nem fogják szorítani egymást, és kevésbé lesznek kitéve sérüléseknek vagy deformálódásnak. Ezenkívül fontos figyelembe venni a polcok távolságát is. A könyvek és albumok között hagyjunk elegendő helyet, hogy könnyedén ki tudjuk őket venni és visszatenni a polcra. Ha a polcok túl szorosan vannak egymáshoz képest elhelyezve, akkor nehézségekbe ütközhetünk a könyvek elhelyezésében és mozgatásában.
Optimális távolság az ajtók mellett és előtt
Van még egy ökölszabály, amit érdemes alkalmazni a nappali berendezésekor. Ez pedig a szoba ajtaja és a balkonajtó előtti tér szabadon tartása. Hagyjunk elegendő teret a helyiségbe érkezéshez. Valamint ne illesszük a bútorokat közvetlenül az ajtófélfához, hanem tartsunk legalább 10 cm távolságot tőlük. Ez megkönnyíti az ajtók nyitását és zárását, valamint biztosítja a szabad mozgást az adott területen. Az ajtófélfa melletti hely a kapcsolók elhelyezése miatt is fontos, amiket legtöbbször itt találunk. A 10 cm távolság a sötétitő függönyök esetében is visszaköszön. Itt arra érdemes figyelni, hogy az ablakkeretet eltakarja a sötétítő, vagyis túlnyúljon rajta legalább 10 centiméternyire.
Lámpák elhelyezése és a megfelelő magasságuk
A világos, fényes nappali egy kincs, de a túlzott mesterséges, vakító fény kellemetlen és káros lehet a szemünk számára. Ezért, amikor lámpákat helyezünk el a nappaliban, fontos figyelembe vennünk az ülőhelyeket, például a kanapét vagy a fotelt. Próbáljuk elkerülni, hogy a lámpa fénye közvetlenül a szembe világítson, hiszen ez kellemetlen érzést okozhat és rontja a látásunkat. Annak érdekében, hogy elkerüljük a vakító fényt, helyezzük el a lámpákat olyan szögben, hogy a fény iránya ne zavarjon, vagy irányítsuk megfelelő búrákkal.
A függőlámpák helyes magassága
A függőlámpák, csillárok használata egyaránt lehet praktikus és dekoratív a nappaliban. Amikor függőlámpát választunk, fontos, hogy megfelelő magasságba kerüljön. Ha a lámpát olyan területre szeretnénk felszerelni, ahol járkálni is fogunk alatta, akkor ügyeljünk arra, hogy a legalacsonyabb pontja a padlótól számítva minimum 2 méter magasan végződjön. Ezáltal nem akadályozza majd a mozgásunkat és nem ütközzünk hozzá a fejünkkel.
Panel nappali berendezése
Panellakás nappalijának berendezése esetén is bátran használhatjuk a fentiekben leírt tanácsokat, azonban van még egy dolog, amire jó odafigyelni. Amikor nagyobb bútorokat szeretnénk beszerezni, akkor első lépésként gondosan lemérjük a ház folyosóját, a lift belső méreteit és a kapu méreteit is. Ez azért fontos, mert a megvásárolni kívánt bútoroknak kellően kompaktnak kell lenniük ahhoz, hogy könnyedén be tudjuk őket vinni az otthonunkba. Sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha előre készülünk csomagolási méretekkel is és nem csak a szoba méreteit jegyezzük fel részletesen. Ez természetesen hasznos egy családi ház esetében is, de ott lehetséges, hogy átmenetileg le tudjuk tárolni a nagyobb bútorokat a garázsban vagy a kocsibeállón, míg erre egy
panelház esetében valószínűleg nem lesz lehetőségünk.
Amennyiben további kérdésed merült fel, esetleg segítségre lenne szükséged, akkor keress minket bátran a Kapcsolat menüpontban. Szívesen válaszolunk minden lakberendezés témájú kérdésre és segítünk a rendelésed összeállításában is igény szerint.
További nappali berendezési ötletek olvashatók lakberendezési blogunkon képekkel:
- Terasz berendezés ötletek
- Térelválasztás ötletek: konyha és a nappali berendezés öteletek
- Kis nappali lakberendezés ötletek