Hogyan keletkezik a pára? Mi az ideális hőmérséklet a lakásban? Miért csapódik le a pára az ablakon? Mennyi a magas páratartalom a lakásban? És még ehhez hasonló sok kérdés felmerül bennünk, amikor a páratartalomról van szó. Az egészséges élettér kialakításához fontos, hogy tudjuk ezekre a választ és arra is, hogy mit is tehetünk az alacsony és a túl magas páratartalom ellen.
Hogyan keletkezik a pára a lakásban?
A konyhában a főzés során vagy a fürdőszobában a forró vizes zuhanyzás után szabad szemmel is láthatjuk a felszálló gőzt. Az otthonunk levegőjébe gyakran vízgőz kerül, ami láthatatlan formában lebeg és mindaddig nem is látjuk, amíg újra víz formájában le nem csapódik valahol, például a függöny mögött az ablakon.
Az ideális páratartalom általában 40 - 60% között van. A pára mellett a másik fontos tényező az az, hogy hány fok legyen a lakásban általános körülmények között. Ez pedig ideálisan 20-22°C között van, és ez a két érték együttesen befolyásolja a közérzetünket. Sem a magas páratartalom sem a túl alacsony nem egészséges. Bármelyik esetén érdemes mihamarabb közbeavatkozni. A folyamatosan magas páratartalom a lakásban előbb utóbb valahol penészesedést okoz. Alacsony páratartalom esetén pedig túl száraz lesz a levegő.
Ablak párásodás ellen házi praktika
A magas páratartalmat legelőszőr általában az ablakokon vesszük észre a hűvösebb napokon és a téli hidegben. A levegőben terjedő pára ugyanis a hideg falakon és ablakokon csapódik le először. A hideg felületek lehűtik a levegőt, és a pára ismét víz formájában jelenik meg. Érdemes emiatt a sötétítő függönyök mögé benézni és az ablakok sarkait is alaposan szemügyre venni reggelente, ahol a legtöbbször megjelennek a vízcseppek.
A legegyszerűbb megoldás a rendszeres szellőztetés. Főzés után és fürdés, zuhanyzás után mindig javasolt alaposan kiszellőztetni. Illetve minden olyan tevékenység után tárjuk ki az ablakot, ami gőzzel vagy nagyobb mennyiségű vízhasználattal jár. Például szintén javasolt szellőztetni miután felmostuk a padlót.
Az ablakok és a tükör párásodása ellen azonban tehetsz néhány csepp glicerinnel is. Az ablaktisztítás során töröld át pár csepp glicerinnel is az ablakokat és nem fog párásodni. Természetesen a pára a levegőben így is meg fogja találni az útját. Ha glicerinnel kezeled az ablakot, akkor más hideg felületen például az egyik hideg falon fog lecsapódni. Ezért nagyon fontos kérdés, hogy a lakás szellőzése megfelelő-e? Sajnos van olyan eset, amikor csak páramentesítővel oldható meg, hogy a levegő páratartalma ismét ideális lehessen.
Ha gyakran magas a páratartalma a lakásnak és a szellőztetés sem oldja meg, akkor bizony érdemes beszerezni egy páramentesítőt. A falakon a pára lecsapódása általában kevésbé észrevehető, és amikor már látványos, akkor már általában penész foltokkal szembesül a tulajdonos. Súlyos esetben hasznos lehet egy digitális higrométer is, amiről bármikor leolvashatjuk az aktuális kinti és benti páratartalmat is.
Az alacsony páratartalom veszélyei
Arról már írtunk, hogy hogyan keletkezik a pára. De mit kell tennünk, ha nem elég magas a páratartalom a szobában? Nos az alacsony páratartalomnak is vannak tünetei, amit tulajdonképpen a túlságosan száraz levegő okoz. A páratartalmat leginkább a fűtés csökkenti. Központi fűtés esetén akár 20% alá is csökkenhet, ami a bőr kiszáradását és száraz köhögést is okoz. Ilyenkor egyszerű megoldás lehet egy szép kerámia tál, amibe rendszeresen vizet töltünk és a fűtőtest mellé helyezzük a polcra vagy a komódra párologtatónak. Ez a dekoráció így nem csak a nappalit vagy a hálót fogja díszíteni, de közben láthatatlanul az egészségedért is tesz. Természetesen egy nagy teljesítményű elektromos párásító is segíthet a probléma megoldásában.
Tehát nem csak a túlzott lakás párásodás ellen kell tenni, hanem akkor is cselekedni kell, ha nem elegendő a páratartalom és ez az egész család számára fontos. Az ideális páratartalommal gátolhatjuk a kórokozók terjedését is otthonunkban.
Ha ideiglenesen érzékelünk túl alacsony páratartalmat, akkor az ellen tehetünk házi praktikákkal is, ahogy nagyanyáink tették. Például erre az időszakra időzítjük a függönyök, ágyneműk mosását és a vizesen akasztjük vissza a függönyöket száradni. Az ágyneműket pedig a szobában teregetjük ki. Vagy zuhanyzás után a párát a lakásba engedjük és nem szellőztetjük ki az ablakon át. Csapadékos időjárás esetén pedig elegendő lehet egy alapos szellőztetés is.
Hosszú távon kockázatos, ha túl magas vagy túl alacsony a páratartalom otthonunk bármelyik helyiségében. Szerencsére mindkét esetre van egyszerű megoldás. Reméljük, hogy cikkünkkel tudtunk segíteni, ha felmerült a kérdés, hogy mit tegyek a pára ellen?!
További kérdésekkel termékeinkkel kapcsolatban keress minket bátran elérhetőségeinken, szívesen válaszolunk és segítünk igény esetén rendelésed összeállításában is.
Amennyiben további hasznos tanácsokat olvasnál háztartási témában vagy lakberendezési ötleteinkből gyűjtenél inspirációt, akkor olvass tovább blogunkon!