A zuhanyzás utáni viszketés kellemetlenségeivel sokan találkozunk életünk során. Egy fárasztó nap után mindig jól esik egy frissítő zuhany, azonban az élményt könnyen el tudja rontani, ha viszketni kezd a bőrünk utána. Általában először mindenki tusfürdő cseréjére gondol, azonban sokszor nem feltétlenül ez lesz a megoldás. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mik a bőrviszketés gyakori és lehetséges okai, valamint azt is, hogy mit tehetünk a kellemetlen viszketés ellen!
A bőrviszketés gyakori okai
A frissítő zuhanyzás egészséges, főként ha váltott hőmérsékletű vízzel végezzük. A zuhanyzás jótékony hatásai közé tartozik tehát, hogy felfrissíti a testünket, és megtisztít a szennyeződésektől is. Azonban a víz akár ki is száríthatja a bőrünket. A bőrviszketés okai között vezető helyen szerepel a bőrszárazság. Ezt okozhatja, ha túl meleg, esetleg forró vízzel zuhanyzunk vagy a víz túl kemény, esetleg a zuhanyzás túlzott gyakorisága is lehet szárító hatással. Ezeken kívül a zuhany közbeni bőrradírozás is lehet az oka, vagy ha durvább szivacsot használunk a tisztálkodáshoz. A durva szivacsok vagy kefe helyett egy mosdókesztyű használata sokat javíthat a helyzeten! A fürdés után is jelentkezhet a viszketés, és akkor is érdemes ezekre gondolni. A fürdés ráadásul hosszabb ideig is tarthat, ami szintén száríthatja a bőrt. Ha a bőrviszketés kiütés nélkül jelentkezik, akkor minden tisztákodás befejező lépéseként érdemes hidratáló testápoló tejet vagy krémet használni.
A törölköző is lehet a fürdés után viszkető bőr oka
Másik ok, amire ritkán gondolunk, az a törölköző. Amikor felmerül a kérdés, hogy miért viszketek fürdés után, akkor bizony a törölközőket és a fürdőköntösöket is érdemes számba venni. A nem megfelelő anyagú törölköző bőrirritációt válthat ki, de az új mosószer vagy öblítőszer is okozhatja a viszketést. Ha tusfürdő, szappan ugyanaz mint, amit korábban használtunk és nem új helyen zuhanyoztunk éppen, ahol más minőségű lehet a víz, mint amit korábban megszokott a bőrünk, akkor feltétlenül vizsgáljuk meg a törölközőket és az egyéb fürdőszobai textíliákat, amelyek a bőrünkkel érintkezhettek. Próbálj meg a pamut törölközők közül választani vagy alternatíva lehet még a bambusz törölközők választása is, ha a poliésztert vagy a régi, már megkeményedett törölközőket nem bírja a bőröd. A törölközés során ügyelj rá, hogy gyengéden töröld át a tested, mert a túl erőteljes törlés is könnyen kiszáríthat.
A bőrviszketés okai közé sorolandó tehát a bőrirritáció is, amit sok minden okozhat, ami a bőrünkkel érintkezik. Ha már minden tényezőt átvizsgáltál és 2 hét elteltével is állandóan az a kérdés foglalkoztat, hogy miért viszket a bőröm fürdés után, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulnod. A fürdőszobai tükör a segítségedre lesz mindig, hogy ellenőrizd a bőrödet a tisztálkodás után. Ha a fürdés után nem múló piros foltok, csalánkiütés vagy egyéb kiütés jelentkezik a bőrön, akkor érdemes túlesni egy bőrvizsgálaton is, hogy mihamarabb fény derüljön a probléma okára.
A zuhanyzás és a fürdés vízigénye
Egyre gyakrabban döntünk környezettudatosan, amikor felmerül a kérdés például, hogy zuhanyzás vagy kád... Sokan elgondolkodunk azon, hogy a mindennapi higiéniai szokásaik mennyi vizet igényelnek, és hogyan lehetne csökkenteni a vízfogyasztást. Általában a zuhanyzásnak a számlájára írjuk gondolatban a nagyobb vízfogyasztást, pedig ez nem feltétlenül van így, és néhány trükkel tovább csökkenthetjük!
Egy zuhanyzás hány liter víz? Egy átlagos zuhanyzáskor 8-10 percet töltünk a zuhanyrózsa alatt, és percenként körülbelül 10-20 liter vizet használunk el. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos zuhanyzással 80-200 liter vizet fogyasztunk el.
Hogyan csökkenthetjük a vízhasználatot zuhanyzás közben?
- Rövidebb zuhanyzási idő: Az időtartam lerövidítése jelentősen csökkentheti a vízfogyasztást.
- Vízspóroló zuhanyfejek: Ezek a zuhanyfejek kevesebb vizet engednek át, miközben ugyanolyan hatékonyak maradnak.
- Víztakarékos szokások: Például zárjuk el a vizet, amíg szappanozunk vagy samponozunk.
Most nézzük meg, hogy mi a helyzet a fürdéskor. Egyetlen átlagos fürdőkád körülbelül 150-200 liter vízzel tölthető meg. Ez azt jelenti, hogy egy kádfürdő során mennyi vizet használunk el, de ezt is csökkenthetjük, ha nem akarunk lemondani a meleg vízben való relaxálásról!
- Kevesebb vizet a kádba: Ne töltsük tele a kádat, elég csak annyi víz, ami kellemes és biztonságos fürdést biztosít.
- Ritkább fürdőzés: Fürödjünk ritkábban, és inkább válasszuk a gyors zuhanyzást.
A tippeket kombinálhatjuk is: amikor csak lehet elégedjünk meg rövid zuhanyzással, ami kevésbé szárítja ki a bőrünket. Jutalomként tartogassuk magunknak a fürdésnek az élményét. Például egy hosszú hét után nyugodtan engedjük meg magunknak félig a kádat. A kevesebb vízmennyiség miatt nem fogunk benne órákig időzni és ezzel a bőrünknek, meg a vízszámlának is jót teszünk. Ilyenkor add meg a módját a pihentető fürdésnek és egy gyertyatartó is kerüjön illatos gyertyával a kád szélére. A fürdőszobaszőnyeg legyen puha, finom anyagból készült modell, és máris sokkal jobban fogod érezni magad, amikor felfrissülten kilépsz a zuhanyzóból vagy a kádból.
Összefoglalva a zuhanyzás hatása nem káros szerintünk, és a vízfogyasztás sem lesz több, mint fürdés esetén, ha egy kicsit odafigyelünk. Sőt egy gyors, váltott vízhőmérsékletű zuhany jó hatással lehet az egészségünkre is és még a vízszámlánkra is. Reméljük, hogy sikerült hasznos tanácsokat adnunk, és ha a cikk olvasása közben kérdésed merült fel a fürdőszobai textíl termékeinkkel kapcsolatban, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken! Szívesen segítünk tanácsadással, vagy igény szerint, akár a rendelésed összeállításában is!