Mindannyian találkoztunk már olyan kellemetlen foltokkal ruháinkon vagy bútorainkon, amelyektől szívesen megszabadultunk volna. Igaz a folteltávolítás házilag sokszor nem könnyű, de szerencsére vannak hatékony és egyszerű módszerek, amelyekkel otthon is sikeresen eltávolíthatjuk a foltokat. Most nézzük ezeket!
Hogy szedhetjük ki könnyen a foltokat?
Mielőtt még belemerülnénk a konkrét praktikákba, érdemes megértenünk, hogyan működik a foltok eltávolítása. A foltokat általában két típusba soroljuk: olajos és vízbázisú foltok. A különböző anyagok eltávolításához különböző módszerek szükségesek, ezért hasznos előzetesen megvizsgálni a foltot és az anyag típusát, mielőtt nekikezdünk a tisztításnak.
A gyorsaság fél siker a foltokkal szemben!
Ha foltot észlelünk, azonnal reagálnunk kell. Mindegy, hogy az asztalterítő, a szőnyeg vagy az ágytakaró lett foltos, a legjobb, ha nem vársz vele! Ha a tisztítás házilag történik, akkor gond nélkül el is kezdhetjük a folteltávolítást. Aranyszabály, hogy minél hamarabb kezeljük a foltot, annál könnyebben távolíthatjuk el. Használj tiszta ruhát vagy papírtörlőt, és óvatosan itasd fel a folyadékot anélkül, hogy bedörzsölnéd az anyagba. A beszáradt vörösbor folt eltávolítás már teljesen más megközelítést igényel, ha lehet ezért ne várj vele semmiképpen sem!
Most nézzük milyen házi praktikák segíthetnek, ha nem szeretnél egyből komolyabb tisztítószerhez nyúlni. Azonban azt jó tudni, hogy a házi szerek is okozhatnak kárt az anyagokban. Az ecetsav és a citrom például a folttal együtt kiveheti az anyag színét is, ezért ezekkel is légy óvatos, és ha bizonytalan vagy, akkor inkább használj kímélő tisztítószert helyettük.
Folteltávolítás szódabikarbónával és ecettel
A szódabikarbóna és ecet kombinációja sokoldalú tisztítószer, amely segít eltávolítani a makacsabb foltot is. Keverj össze egy kanál szódabikarbónát egy kanál ecettel, majd ezzel a pasztával dörzsöld át a foltot. Arra ügyelj, hogy az ecet kimarhatja az anyagot és kiszívhatja a színét, ahogy fent is írtuk. Így ha például egy színes ülőpárna esett áldozatul, akkor először inkább csak szódabikarbónát használj vagy szappanhabbal próbálkozz!
Citromlé és só
A citromlé és só keveréke kiválóan működik olajos foltok esetén. Cseppentsünk friss citromlevet a foltra, majd szórjunk rá egy kevés sót, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt lemossuk. Ezt a módszert leginkább csak fehér abrosz esetén alkalmazd! Ha egy szép asztali futó esetében szükséges a tisztítás, akkor inkább alkalmazz kímélő tisztítószert vagy pedig szappanhabot!
Szappanhab
Egyszerű, de hatékony módszer a szappanhab használata. Egy kevés szappant habosíts fel vízzel, majd ezzel dörzsöld át a foltot. A szappant a bőrünkre is használjuk, így nem kell attól tartanod, hogy kárt tesz az anyagokban. Ezt a módszert alkalmazhatod bármilyen konyhai és lakástextílián, illetve ruhákon is. Arra azért számíts, hogy a makacsabb foltokkal sajnos nem fog elbánni és ilyen esetben a tisztítószeres mosás hozhat megoldást.
Speciális anyagok tisztítása
Bizonyos anyagtípusoknál speciális kezelést igényelhetnek a foltok. Ilyenek tipikusan a bőr, műbőr, kárpit és a szőnyeg anyagok. Igazából csak idő kérdése, de minden háztartásban megtörténik előbb - utóbb, hogy felborul egy vörösboros pohár. Ilyenkor jobb felkészültnek lenni, főként, ha fehér színű szőnyegből kell majd kiszednünk a foltokat. Ilyenkor sajnos már tisztítószerekhez kell nyúlnunk, a házi szerek többnyire már nem nyújtanak megfelelő megoldást.
Folteltávolítás szőnyegből és kárpitból
Ha a folt szőnyegen vagy kárpiton van, használj szőnyegtisztító spray-t. Ezek általában habot képeznek az anyagon és száradás után lesöpörhetők vagy felporszívózhatók a kinyert szennyeződéssel együtt. Ha szükséges ismételd meg a műveletet. Ezek a tisztítószerek jól használhatók általában párnahuzatok esetében is, de a használat előtt feltétlenül olvasd át a terméken szereplő ajánlást is!
Bőr és műbőr
A bőr foltjaihoz használj kifejezetten bőrtisztító szert a terméken szereplő leírás szerint, majd puha ruhával óvatosan töröld le.
Folt típusok
Vörösbor foltok
A vörösbor folt talán a legmakacsabb, vagy mondhatnánk úgy is, hogy ez izzasztja meg az embert a legjobban. Friss folt esetén érdemes azonnal cselekedni és sóval megszórni, majd hideg vízzel lemosni. A hideg víz itt fontos, vagyis nem langyos vagy kézmeleg, hanem minél hidegebb legyen. A sót nem szabad sajnálni, szórj annyi sót a foltra, hogy teljesen befedje!
Sajnos előfordul olyan eset, amikor későn vesszük észre a foltot. Egy átmulatott szilveszter éjszakán, ha a sötétítő függöny szenved balesetet, akkor nem biztos, hogy azonnal észrevesszük, hogy a fodrok között megbújik egy folt. Megszáradt vörösbor folt eltávolítása esetén a tej hozhat a megoldást. Forrásig felmelegített tejbe kell beáztatni az anyagot és egy kicsit ázni hagyni, majd mosószerrel kimosni. Ha a tej nem segít, akkor még a világos színű anyagoknál az ecetes áztatást lehet megpróbálni.
Kávé foltok
A kávé foltok eltüntetéséhez langyos vízzel és mosószerrel dörzsöld át a foltot, általában ez nekünk segíteni szokott és szépen kijön.
A fenti, bevált folteltávolító módszerek segítenek megőrizni a ruhák és a textíliák szépségét. Az azonnali beavatkozás, a megfelelő házi praktikák és az anyagok ismerete mind hozzájárulnak a sikeres folteltávolításhoz.
Reméljük, hogy tudtunk hasznos tanácsokkal szolgálni a foltok eltávolításához. Amennyiben további tanácsra lenne szükséged, akkor olvass tovább blogunkon, ahol sok tisztítással kapcsolatos módszert is megosztunk: