A zöld növények a lakásban szinte alaptartozékok vagyis mondhatjuk, hogy minden otthonban alap lakberendezési kiegészítőként jelen vannak. Akkor is tartjuk őket, ha nem igazán értünk a növényekhez és időről időre elpusztulnak, megcsúnyulnak és emiatt rendszeres cserére szorulnak. Egyszerűen igényünk van az élő növények, vagyis a természet kis darabjának a látványára a zárt térben is. Különösen az őszi és a téli időszakban vágyunk a közelségükre, amikor odakint minden sivárabb és a természet téli álmot alszik.
Szerencsére ma már a kertészetek polcain a szobai dísznövények széles skálájából válogathatsz, és az igénytelen szobanövények mellett különleges fajták is megvásárolhatók a legtöbb helyen. Az egyszerű zöld futókat akár műnövény formájában is bátran választhatod, melyek teljesen gondozásmentesek és élethűek. Az általános légtisztító szobanövények mellett, mint a Sansevieria azaz az anyósnyelv, vagy a szobai futóka vagy pletyka mellett könnyű elcsábulni és olyan növényt választani, amit időnként virágzásra is tudunk bírni. Főként, ha a szomszéd ablaka folyamatosan tele van virágzó orchideákkal, ibolyákkal vagy hibiszkusszal. Ezeknek a szobai virágzóknak egyébként a gondozása nem is bonyolult, ha néhány dologra odafigyelsz. Ebben a cikkünkben összeszedtük a már bevált trükkjeinket, hogy neked is örömet okozhassanak ezek a növények a virágpompájukkal és egészséges leveleikkel.
A szobai hibiszkusz gondozása
Mielőtt hibiszkuszt vásárolnál fontos megjegyeznünk, hogy a szobai hibiszkusz fajták alapvetően a Kínai hibiszkusz névre hallgatnak a kertészetekben. Ha mocsári hibiszkusz feliratot találsz, arról tudd, hogy nem szobanövény, hanem kertbe vagyis szabadföldbe kiültetendő fajta, amit a szobában kevésbé fogsz tudni eredményesen nevelni. Szóval a kínai hibiszkusz fajták közül válassz otthonodba. A legstrapabíróbb fajta a piros virágú Hibiscus Rosa-Sinensis, ami hatalmas piros, tölcsér alakú virágokat is nevel, amellett, hogy csodálatos zöld lombozata van és képes megnőni 1-2 méter magasra. Az idősebb növény nagyobb cserépben jól elvan és fás szárat növeszt. A mérete miatt sem kell aggódnod, mert metszéssel jól alakítható és így akár egy alacsony virágtartó állvány kaspójába ültetve is nagyon jól fog mutatni az otthonod bármelyik helyiségében.
A szobai hibiszkusz gondozása nagyon egyszerű. Az új növényt ültesd át általános virágföldbe legalább kétszer akkora cserépbe mint, amiben megvetted. A növényt helyezd déli tájolású napfényes ablakba télen. Nyáron kiteheted a teraszra vagy a kertbe, de arra ügyelj, hogy tűző nap ne érje. Egy védett, félárnyékos helyen viszont tökéletesen fogja érezni magát kint is, amikor még 15 C°alá nem esik a hőmérséklet. Télen öntözd heti egyszer, ha nyáron a szobában melegebb van mint 22 C °, akkor heti kétszer. A forró nyári napokon pedig 2-3 naponta öntözd meg bőségesen. A cserép alá helyezz mindenképpen egy tálcát és öntsd ki alóla a felesleges öntöző vizet, mert, ahogy a legtöbb növény sem, úgy a hibiszkusz sem kedveli a pangó vizet.
A hibiszkusz virágoztatása
A hibiszkusz azaz a Hibiscus Hibiscus Rosa-Sinensis kivirágoztatásához nem kell igazán sok minden. Csupán virágzásindító tápoldatra lesz szükséged. A virágok leginkább tavasszal és nyáron fejlődnek rajta. Igaz ősszel, télen is nevelhet néhány virágot, de a virágzása nem lesz olyan gazdag mint a melegebb hónapokban. A virágai nagyon látványosak, azonban csak 1 napig élnek, majd ledobja a növény. Ha azt tapasztalod, hogy a virág leszárad mielőtt kinyílna, akkor vízhiányos a növény, vagyis öntözd bőségesebben.
A még kisméretű virágzó hibiszkuszt akár az étkezőasztalon is elhelyezheted egy szép kaspóban és még szebben fog mutatni, ha egy virágmintás asztalterítő vagy asztali futó is díszíti alatta az asztalt.
A szobai hibiszkusz visszavágása, metszése
A hibiszkusz jól tűri a metszést. Leginkább tavasszal érdemes nagyobb mértékben vissza metszeni, így bokorsabb növényt nevelhetsz és nem lesz olyan magas. Egyes szobai hibiszkusz fajták akár 3 méter magasra is megnőhetnek, ezért vágjuk vissza legalább évente egyszer. A tavaszi metszés jó hatással lesz a virágzásra is. A növény metszése után alaposan öntözd meg. Összegezve elmondhatjuk, ha egy nagyobb növényt szeretnél a lakásba, ami virágozhat is, akkor a hibiszkusz jó választás.
A fokföldi ibolya gondozása
A fokföldi ibolya igazán hálás kis virág, mégis sokaknak meggyűlik vele a baja, pedig az igényei elég csekélyek. Talán neked is volt már otthon ibolyád az ablakpárkányon. Ahhoz, hogy sokáig életben maradjon az egyik legfontosabb dolog, hogy kizárólag alulról öntözd a tálcájából. Sose érje víz felülről vagyis a leveleit. Amikor öntözöd, ennél a kis növénynél is figyelj rá, hogy a tálcájában maradt vizet, amit nem tudott már felszívni, mindig öntsd ki! Az egyik leggyakoribb hiba a túlöntözés. A fokföldi ibolyának elég hetente egyszer vizet adnod. A vásárlás utáni átültetést ő is meghálálja, a részére A típusú vagy szobanövény virágföldet válassz. A csodás virágözönhöz pedig megfelelő lesz az általános virágzásindító tápoldat vagy táprúd. A virágai körülbelül egy hónapig maradnak meg és évente általában két alkalommal virágzik: tavasszal és ősszel, amikor 15-20 C° közé esik a hőmérséklet.
Meglepő tippnek tűnhet elsőre, de nagyon ízléses hangsúlypontot tud adni a szobának egy szép fokföldi ibolya, ha jól helyezed el. Amikor virágzik helyezd át a komódra, a dohányzóasztalra vagy más központibb helyre. Ha például design tányéralátét kerül a kaspója alá, ami színben harmonizál vele, de kontrasztos a virágok színével, akkor senki sem fog tudni elmenni mellette szó nélkül, főleg, ha különlegesebb fajtát tartasz otthon.
Létezik ugyanis sok különleges, hibrid fokföldi ibolya, amelyeket nemesítők hosszú évek munkája alatt neveltek ki. Ezekkel a különleges fajtákkal kereskedelmi forgalomban ritkán lehet találkozni, de gyűjtőktől beszerezhetők. Például, ha egyszer Húsvétkor a Gödöllői Királyi Kastély szervezésében megtartott Ibolya Nap programjaira ellátogatsz, ott megtekintheted a magyar fokföldi ibolya gyűjtők különlegességeit is.
Orchidea gondozása
Az egyik legkedveltebb ablakban tartható növények az orchideák. A legkönnyebben tartható fajta közülük a lepke orchidea, amelyek bármely kertészetben, de akár az élelmiszerboltokban is kaphatóak változatos színekben. Az orchidea vízigénye viszonylag nagy és kedveli a magas páratartalmat, ami annak köszönhető, hogy trópusi esőerdőkből származik. Nagyon kedveljük, mert dúsan virágzik és a virágai igazán impozánsak. Ennek a növénynek nagy ellensége a központi fűtés. Sajnos a száraz levegőt nem viseli el, azonban ilyen esetben sem kell lemondanod a látványról, mert az élethű művirágok közül orchideákat is rendelhetsz többféle színben.
Nem szükséges átültetni azonnal, miután megvásároltad az orchideát. A cserepe általában átlátszó és a léggyökerei kilógnak a cserépből. A kaspó viszont bármilyen lehet. Válassz olyat, ami illik a berendezéshez vagy a növény színéhez. A kilógó léggyökereket viszont semmi esetre se vágd le, és ne sérüljenek, mert az a növény pusztulásához vezethet.
Nyáron heti kétszer, míg a többi évszakban elég heti egy alkalommal bőségesen megöntözni. Az öntözéshez általában bevisszük a zuhanyzóba és az öntözőkannából, állott vízzel alaposan megöntözzük, hogy a levelei is vizesek legyenek. Öntözés után egy fél óráig még úgy hagyjuk, hogy a kaspójából szívjon fel annyit vizet, amennyire szüksége van, majd a többit kiöntjük alóla és visszahelyezzük az ablakpárkányra. Nekünk ez az úgynevezett “felszivatásos” öntözési módszer vált be a legjobban. Az orchidea a félárnyékot kedveli, ezért nyáron a tűző naptól mindenképpen óvnod kell. A virágoztatásához speciális orchidea tápot vagy sprayt használunk.
Az orchidea átültetése
Az orchideák átültetése nem könnyű feladat, de 2-3 évente elkerülhetetlen. Mindenképpen orchidea földbe ültesd, ami igazából egy speciális keverék a számukra. A maradék általános virágföldet ne használd hozzá, mert abban nem fogja jól érezni magát, hanem egy idő után el fog pusztulni benne. Az átültetéshez válassz egy mérettel nagyobb cserepet. Az új cserép is legyen átlátszó mint a korábbi volt. A régi cserepet óvatosan le kell vágnod a növényről úgy, hogy közben a léggyökereket nem sérted meg. Ez a legnehezebb része a feladatnak. Amikor már kivetted a cserépből, szintén óvatosan rázd ki a gyökerek közül a régi földet. Végül helyezd az új cserépbe, a friss ültető közegbe a növényt. Az átültetés után öntözd meg a szokásos módon.
Reméljük a fenti tippekkel segíteni tudtunk ezeknek a csodálatos szobanövényeknek a gondozásában, és neked is hamarosan virágba borul az ablakpárkányod. Amennyiben kérdésed merült fel a kapcsolódó lakberendezési termékeinkkel kapcsolatban vagy segítségre lenne szükséged a rendelésed leadása kapcsán, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken.
További lakberendezési inspirációkat olvashatsz blogunkon virágdíszétésekkel kapcsolatban is: