A kert szépsége a részletekben rejlik – egy jól megtervezett virágoskert nemcsak díszíti az udvart, hanem dinamikát is ad a kertnek. Van azonban néhány előkészítő tennivaló, amit bár szeretnénk gyorsan átugrani és a virágokkal foglalkozni, mégsem hagyhatók el, ha hosszan szeretnénk élvezni az új virágágyásunk szépségét.
Ilyen feladat tipikusan a talaj megfelelő előkészítése és a virágágyás szegély lerakása is. A megfelelő szegély kialakításával megakadályozhatjuk a gyomok vagy a gyep betörését az ágyásba, megkönnyítjük a fűnyírást, és keretet adunk a virágoskertnek, ami így rendezett, letisztult látványt nyújt. A szegélyezés sajnos elengedhetetlen lépés és fáradságos feladat, de később hálásak leszünk magunknak vagy a kertészeknek érte!
A virágoskert helyének kijelölése és a talaj előkészítése
Először is járd körbe a kertet és válaszd ki az ágyás pontos helyét. Gondold át, hogy honnan lehet majd rálátni, és mekkora virágágyást szeretnél. Ha megvan, akkor mérd le pontosan mind a négy oldalát, és a tervezéshez rajzold le, a nap járást is bejelölve. A már meglévő fákat, cserjéket és kerti tárgyakat is rajzold fel, ha vannak ilyenek a területen.
Üres terület esetén könnyebb dolgod lesz a talajelőkészítéssel. Mostanában egyre népszerűbb az úgynevezett ásámentes talajelőkészítés. Nagyon egyszerűen alkalmazható, ha tudsz legalább egy évet várni a beültetéssel. Egyszerűen vastag karton papírral kell befedned az ágyás területét több rétegben. Ez a megoldás egy fél év alatt elfojtja a gyomokat, és a következő ültetési szezonban elegendő ráhordani legalább 20 cm jó minőségű termőföldet vagy komposztot. A kartonpapír alatta el fog bomlani, ezért nem kell felszedni sem. Természetesen, ha nem szeretnél várni a növények beültetésével a következő tavaszig, vagy összig, de ásni sem szeretnél, akkor is van megoldás.
A kenderből és lenből készült, 100%-ban természetes talajtakaró szövet csupán 12 hónap alatt bomlik le, ami elegendő id ahhoz, hogy az alatta lévő gyomokat elfojtsa. Virágföldet mindenképpen érdemes egyenletesen teríteni rá, amiben szépen fejlődhetnek a palánták és megerősödhetnek. Amint elkészültél a talajelőkészítéssel, következhet az ágyásszegély kiválasztása.
Ágyásszegély lerakása házilag
Ahogy a bevezetőben is írtuk, az ágyásszegélyek megvédik a virágágyást a terjedő gyomoktól, a pázsit betörésétől, illetve akkor is hasznos, ha éppen a virágágyásba tervezel invazív azaz gyorsan terjedő növényeket ültetni, mint például a sásliliom, meténg vagy a gyöngyvirág. Léteznek nagyon dekoratív, könnyen leszúrható szegélyek is különböző motívumokkal, amivel szépen el tudod határolni a kerted különböző részeit. ezek biztosan megragadják majd a tekinteted, amikor a virágágyás szegély ötletek között keresgélsz.
Azonban kizárólag ezekkel nem fogod eredményesen kordában tartani a növényeket. A láthatatlan vagy kevésbé feltűnő, de funkcionális szegélyekre szinte mindig szükség van a kertben. Ha gyep mellé telepíted a virágágyást, akkor egy jól megválasztott szegéllyel a fűnyírást is megkönnyítheted.
Térkő, tégla, beton ágyásszegély lerakása házilag
Funkcionális ágyásszegélynek az egyik legjobb megoldás, ha maradt a kocsibeálló vagy terasz térkövezése után maradék. A virágágyás tervek alapján előre számold ki, hogy mennyi alapanyagra lesz szükséged, hogy nem közben derüljön ki, hogy nincs elég. A felemás megoldások ritkán sikerülnek jól. Ha térkővel vagy téglával dolgozol, akkor arra ügyelj, hogy ne lapjával telepítsd, hanem hosszábban a vékonyabb oldalára fektetve. Ezt azért ajánljuk, mert így körülbelül 10 cm mélyen védeni fogja a föld alatt a virágágyást. Az ilyen ágyásszegélyt mindig érdemes beásni úgy, hogy a földfelszín szintjében kényelmesen végig tudd rajta vezetni a fűnyírót. A fűcsomók gyökereit ebben a mélységben megállítja a térkő. Nagyobb mennyiségű térkő maradék esetén egy sor lapjával fektet térkövet is mellé helyezhetsz, így a szegély felett is nehezebben terjed át a pázsit. A beton virágágyás szegély esetén ugyanilyen szempontok szerint dolgozhatsz. A telepítéskor mindig ásd ki előre a teljes szegély vonalát helyezd el a szegélyköveket és gumikalapáccsal ütögesd őket a helyükre, hogy résmentesen illeszkedjenek egymáshoz.
Gumi, műanyag és fa ágyásszegély lerakása
Ha nem szeretnéd betonból megoldani a kerti szegélyezést, akkor gondolkodhatsz műanyag vagy gumi ágyszegélyekben is. Az egyenes vonalú szegély helyett próbálj ki íves vonalvezetést! A természetben ritkán figyelhető meg teljesen egyenes forma, és a szemünket is jobban megnyugtatja a természetesebb vonalvezetésű ágyás. Ezek a szegélyek tökéletesen alkalmasak az íves vonalvezetés kialakítására, és általában a zöld, barna vagy szürke színűkkel szépen illeszkednek a környezetbe. A föld felszíne alá is telepíthetők, mint a tégla szegélyek. Ha rendszeresen fűnyírózol mellette és nem szeretnél külön szegélynyírót is használni, akkor érdemes a gyökérzónába telepíteni őket.
A fa szegélyek kiegészíthetik a föld alá telepített műanyag szegélyeket, így a látvány teljesen természetes hatást nyújt majd. Rönkjellegű ágyásszegélyek felhasználásával készíthető kerti lépcső is és ideálisak veteményes köré is, ahol nem szeretnél semmiképpen műanyagot használni. Hasznos tudnod azonban, hogy a fából készült ágyásszegély néhány év alatt elkorhad, és cserélni kell majd. Ha van egy kis kézügyességed, akkor fűzfavesszőből készíthető virágágyás szegély házilag is.
Magasított virágágyás ötletek
Magasított vagy több szintű virágágyások is készíthetők az ágyszegélyek segítségével. Igaz nagyobb mennyiségű termőföld kell hozzá. Előnye viszont, hogy a termőföld vastagság miatt nem szükséges egy évet várni az évelő virágok ültetéséig. Az alap szegélyezést és a talajtakarást végezd el első lépésként, ahogy a fentiekben leírtuk, majd telepíts mögé felszíni szegélyt. Ez lehet fa, gumi, fém, ahogy neked tetszik és töltsd fel termőfölddel az ágyszegélyek magasságáig. ezzel tulajdonképpen készen is van a magas virágágyás előkészítése, de még fokozhatod, ha készítesz beljebb még egy szintet. Ezzel a módszerrel kisebb kertek hozhatók létre a virágágyáson belül, ami még izgalmasabbá teszi az ágyások összképét.
Sok munkát meg tudsz magadnak spórolni, ha ezzel már előre tervezel. A magas virágágyásokhoz több ágyásszegély és több termőföld kell, ezért a pontos mennyiségeket a legjobb ha előre kiszámolod. Hasonlóképpen kialakítható kerti fűszerspirál is, amiről egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk.
Évelő virágágyás tervek
Szerencsére ma már rengeteg lehetőség közül válogathatsz, ha szép virágágyást szeretnél. Hívhatsz profi kertészt, elmehetsz egy kerttervező workshopra, ami nagyon jó program is egyébként. De akár online kertészetekből is vásárolhatsz kész ültetési tervet, évelő virágokkal együtt, amit egészen az ajtódig kiszállítanak, hogy csak elültetni kelljen. Ehhez csak a virágágyásod méreteit kell tudnod és kiválasztani azt az ágyástervet, amelyik megtetszik és illeszkedik az uralkodó fényviszonyokhoz. Választhatsz árnyékos vagy napos ágyástervet is. Ha már régóta kertészkedsz, akkor magad is összeválogathatod a legszebb évelő virágok közül azokat, amiket szeretsz vagy éppen kísérletezhetsz is. A döntés csak rajtad múlik! A választásnál érdemes arra ügyelned, hogy az egész kerti szezonban virágzó ágyást állíts össze. Ha erre odafigyelsz, akkor mindig lesz nyáron vágott virágnak való a vázába a kertedből.
Napos virágoskert
Jó hírünk van: tűzőn napon is kialakíthatsz szép virágoskertet! A növényválasztás ilyen esetben nagyon fontos. Semmiképpen ne válassz tűző napra árnyékkedvelő virágokat, vagy olyanokat, amelyeknek nagy a vízigényük, mert sajnos nem fogják sokáig bírni. A bugás hortenziák, rózsák, veronikák, mályvák szeretik a napsütést, ültesd őket bátran! Melléjük választhatsz például levendulát, varjúhájat, kasvirágot és kúpvirágot is. A szegély mellé közvetlenül alacsonyabb növésű növényeket válassz, például délvirágot, szappanfüvet vagy pázsitviolát. Ahogy haladsz a beültetéssel az ágyásban a hátsó rész felé úgy következzenek a magasabb növésű virágok. Az ültetési sorrendet betartva nem fog előfordulni, hogy az első sorba ültetett virágok kitakarják a mögöttük lévőt, hanem szép struktúrát adnak majd az ágyásban.
A növények válogatásakor tervezd meg a virágfoltok méretét is. Ajánlott egy fajta növényből legalább három tövet ültetni. Ha nagy a kerted, akkor ugyanabból a növényből ültethetsz máshová is egy-egy hármas csoportot, vagy akár meg is ismételheted az évelő virágágyást.
Home&Style tipp: Gondolj előre a hajlongó növényekre! Például a cserjés, illetve a bugás hortenziák, pünkösdi rózsák óriás virágfejei bókolhatnak! Jobban mutatnak, ha megfelelő növénytámasz segít nekik! A késő őszi és a téli időszakban is izgalmas lehet a kerted, ha néhány odaillő kerti díszt választasz. Amikor a növények visszahúzódnak, akkor fókuszba kerülnek a fém kerti díszek.
Reméljük, hogy hasznos segítséget tudtunk nyújtani neked cikkünkkel és kedvet kaptál egy szép virágoskert kialakításához. Webshopunkban sokféle kerti eszköz és dekoráció közül válogathatsz és a növényápoláshoz is találsz eszközöket, amivel könnyebben fog menni a munka. Amennyiben kérdésed merült fel a termékeinkkel kapcsolatban, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken, mindig szívesen válaszolunk!
A képek forrása: Nortene, Pixabay