A mikulásvirág, latinul: Euphorbia pulcherrima, a kutyatejfélék családjába tartozik és Közép-Amerika trópusi esőerdőkből származik. Itthon, Magyarországon ezt a növényt karácsonyi dekorációként vásároljuk legszívesebben. Novembertől a legtöbb kertészetben, bevásárlóközpontban, de még az élelmiszerboltok szezonális kínálatában is árulják piros és fehér változatban. Ha csupán azt tudjuk, hogy honnan származik a mikulásvirág, már ez az információ önmagában sokat elárul arról, hogy hogyan is érdemes gondozni otthon, ha azt szeretnénk, hogy hosszú időn át szép maradjon és a színes fellevelei díszítsék az otthonunkat. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk minden hasznos és bevált tudnivalót a megfelelő gondozásról.
A mikulásvirág beszerzése és kiválasztása
Mivel egy trópusi növényről van szó, ezért kimondottan érzékeny a hidegre és nagyon könnyen megfázik a növény, ha nem ügyelsz rá. Ezért érdemes nem közvetlenül karácsony előtt megvásárolni, hanem, ahogy meglátod a boltok polcain. Például amikor beszerzed az adventi koszorú hozzávalóit, akár már november folyamán érdemes hazavinni, amikor még 10-15 C°-ot mutatnak a hőmérők. Így elkerülheted azt, hogy az új növény akár egy héten belül ledobja a csodaszép, színes leveleit. Ha már erről lekéstél, akkor próbálj meg egy melegebb napot kijelölni a vásárlásra és gyorsan, bebugyolálva hazavinni.
A vásárláskor érdemes alaposan átnézned a kiválasztott virágot. Vizsgáld meg, hogy ne legyenek a leveleken apró rágásnyomok, a földje ne legyen penészes, és az apró virága középen még ne legyen kinyílva. Ha ezek közül bármelyiket észreveszed, akkor inkább válassz egy másik növényt, vagy vedd meg máshol. A rágásnyomok utalhatnak kártevőkre, az ültetőközegen látható elváltozás pedig gombás betegségre. Ha a növény már virágzik, akkor hamarosan hervadni kezd, és karácsonyra valószínűleg már nem fog olyan jól mutatni. A sárguló, alsó levelek is hervadásra utalnak, ami szintén intő jel lehet.
Sokan macerás növénynek tartják a mikulásvirágot, pedig lehet, hogy csak ezt a pár apróságot nem figyelték meg a vásárláskor és utána már hiába gondozták helyesen. Te ne kövesd el ezt a hibát! Egy gyors check a beszerzéskor, és máris félig nyert ügyed van.
A mikulásvirág gondozása, ápolása otthon
Miután hazaértél a növénnyel két feladatod lesz. Az első az, hogy rögtön vedd ki a csomagolásából, vagyis a fóliából. Semmi esetre se hagyd benne, mert a fólia nem engedi szellőzni a növényt és kedvez a gombásodásnak. A másik tennivaló az alapos öntözés, ami konkrétan a földlabda vízbe merítését jelenti.
A mikulásvirágokat általában tőzeges ültetőközegben árulják egészen kicsi, műanyag cserépben, ami nagyon gyorsan ki tud száradni. A tőzeget, ha csak felülről megöntözöd, akkor gyorsan átfut rajta a víz. Ezért jobb, ha szobahőmérsékletű vízbe, akár esővízbe teljesen megmeríted a teljes földlabdát. Tartsd lenyomva a vízben úgy 2-3 percig, amíg bugyborékol. Amikor már nem jönnek a felszínre az apró légbuborékok, az jelzi neked, hogy az ültetőközeg megszívta magát elegendő mennyiségű vízzel. Ha úgy döntesz, hogy nem ülteted át, mert csak karácsonyig vagy az év végéig akarod megtartani, akkor hagyd az eredeti cserépben és a öntözését ezzel a merítéssel módszerrel végezd el hetente 1-2 alkalommal.
A trópusi származása miatt kedveli a párát, így öntözéskor finom vízpermettel nyugodtan le is spriccelheted, amit meg fog hálálni. Tartsd világos helyen a lakásban, akár az ablakban is jól fogja érezni magát télen. Nyáron viszont óvd a tűző naptól, mert azt nem bírja. A kertbe sem szabad kiültetni, mert ott biztosan elpusztul előbb-utóbb. A fűtéses időszakban még arra ügyelj, hogy ne a radiátor vagy a fűtőtest közelében tartsd, ahol túl meleg és száraz a levegő. Inkább egy virágállvány vagy az ablakpárkány lesz számára alkalmas hely.
A mikulásvirág átültetése és öntözése
A tőzeges közeg, amiben ezeket a növényeket árulják, nem túl tápdús. Ezért érdemes átültetned a növényt, ha nemcsak egy szezonra tervezel vele. Ez amúgy igaz bármilyen más növényre is, például egy fokföldi ibolya esetében is, amit szintén tőzeges közegben árulnak általában.
Az átültetéshez válassz legalább egy számmal nagyobb cserepet, és szerezz be hozzá B típusú virágföldet. Amikor kiveszed a mikulásvirágot az eredeti cserépből, akkor ne szedd le vagy ne rázd le a gyökereiről a tőzeges közeget, mert a gyökerei megsérülhetnek. Az új cserép aljára tegyél friss virágföldet, állítsd bele a fentiek szerint megöntözött növényt és töltsd fel teljesen virágfölddel. Miután átültetted a következő öntözés már történhet alulról, a tálkájába öntve a vizet, amit fel tud majd szívni.
A mikulásvirág karácsonyi dekoráció különösen jól mutat, ha többet ültetsz belőle össze egy nagy cserépbe. A fehér mikulásvirág szépen kiemeli a piros változatok színét. Akár három cseréppel is összeültethetsz egy nagyobb cserépbe, és az egész összeültetést még dekoratívabbá teheted egy ünnepi hangulatú kaspó segítségével.
Karácsony előtt a mikulásvirág metszése nem feladat. A metszést elég a növény elvirágzását követően elvégezni. Általában februárig, de megfelelő körülmények között Húsvétig is sokszor szépek maradnak a mikulásvirágok. Miután elvirágzott vagyis lehullottak a színes fellevelek, akkor vágjuk vissza. A növény hajtásait körülbelül 15-20 centisre kell visszavágni ilyenkor és átültetni, ha erre korábban a vásárláskor nem került sor. A metszéshez javasoljuk, hogy húzz kertészkesztyűt, mert a virág minden része mérgező. A mikulásvirág metszése megterheli a növényt, ezért a művelet után pihentesd, amíg új, zöld leveleket nem hoz. A szaporítása sem bonyolult dolog. A lemetszett ágakat gyökereztetheted vízben, vagy dugványozással is vagyis földben hajtatással.
Hogyan pirosodik be újra a mikulásvirág?
Ezek a növények a sötét hatására borulnak virágba. A kedvelt piros vagy fehér levelek nem a növények virágai, hanem a virágképződést kísérő fellevelek. Ha szeretnéd, hogy a korábbi években vásárolt növény újra bepirosodjon, úgy takard le fél napokra vagyis legalább napi 12 órára egy dobozzal szeptembertől kezdve, hogy ne érje sok fény. Egy sötét, fagymentes hely is tökéletes számára, ahol legalább 15-20 C° van, de a rendszeres öntözéséről ne feledkezz meg.
Mű mikulásvirág díszek
Most, hogy már mindent tudsz az élő mikulásvirág tartásáról, és el tudod dönteni, hogy az élő virág vagy inkább a művirág változat mellett döntesz. Az élethű selyemvirágok amellett, hogy nagyon szépen mutatnak, semmilyen gondozást sem igényelnek. Akár vázába is készíthetsz dekorációt belőlük, de karácsonyfadíszek is válhatnak belőlük. A selyemvirágok szárai hajlítható dróttal készülnek, így könnyen alakíthatók akár mikulásvirág karácsonyfadísz akasztóvá is.
A mikulásvirág minta nagyon népszerű a lakberendezésben karácsonykor, ezért például az ünnepi asztalterítő motívumaként is választhatod sokféle változatban. A döntés a tiéd! Ha gondozásmentesen szeretnél mikulásvirágot viszontlátni az otthonodban, akkor jó helyen jársz! A webshopunkban erre is találsz számos megoldást. Nézz körül, és ha kérdésed merült fel a termékeinkkel kapcsolatban, akkor keress minket bizalommal elérhetőségeinken.
További karácsonyi inspirációkért olvass tovább blogunkon: